Home Quizzes Privacy Policy Contact
Advertisement
Failing to solve this question will lead to failure in the math quiz.
Question 1 of 10
What is (21 + 9)/4?
Question 2 of 10
What is 36 feet 6 inches divided by 4?
Advertisement
Question 3 of 10
If 1/11 of the class was absent and 20 people were present, how many people are in the class?
Question 4 of 10
If Bill ate 1/3 of a pizza and Jill ate 1/6 of it, how much of the pizza is left?
Advertisement
Question 5 of 10
If Joan buys a candy bar for $0.50 every other day, how much will she spend with candy in 2 weeks?
Question 6 of 10
What is the place value of the 3 in 0.003?
Question 7 of 10
If Milk is $2 per gallon ,how much does it cost for 2.75 gallons of milk?
Advertisement
Question 8 of 10
How long would it take, at 60 mph, 10 hours/day, to drive the distance to the moon (240,000 miles)?
Question 9 of 10
What value of x will make "7x + 2 = -4" a true statement?
Question 10 of 10
What is information collected about people or things?
Advertisement

Who Sang Quizzes

History Quizzes

Geography Quizzes

Music Quizzes

Science Quizzes

General Knowledge Quizzes

Literature Quizzes

Math Quizzes